Mac Y Logo


Velkommen til Mac Y

For at benytte www.macy.dk skal du være over 18 år.

Er du over 18 år?


Frederiks Snaps Vandreren - Hyldesnaps 50cl

Snaps
Frederiks Snaps Vandreren - Hyldesnaps 50cl

Pris inkl. moms.
229,00 kr.
Find den i din specialbutik

Hyldesnaps
– Med citron og appelsin

 

Serveringstips

Som udgangspunkt skal denne snaps nydes for sin bløde alkohol og det friske pust af hyldeblomst som giver lyst til at smage den igen. Der er ikke tilsat sukker, så du får den rene duft og elegance af hyld. Snapsen kan bruges til forretter og desserter eller bare til lyst.
Reje- og krabbe salater, sild og tun mousse kunne være en mulighed.
Slip fantasien løs og nyd denne perle.  

 

Historien
– Jeppe Åkjær’s Hedevandringer

Jeppe Aakjær (1866-1930) var en af Danmarks mest betydningsfulde forfattere under det folkelige gennembrud. Han voksede selv op under fattige kår syd for Skive og arbejdede som vogterdreng, hvilket lagde bunden for hans livslange engagement i de fattige landarbejderes barske vilkår.

Særligt Alheden syd for Viborg blev en dyb inspirationskilde, som han skildrede i værker som ‘Hedevandringer’ og digtet ‘Han Ole bor paa Heden’. Aakjær hyldede naturlyrikken, men var samtidig en indædt modstander af Det Danske Hedeselskabs opdyrkning og tilplantning af heden, som han betragtede som en ødelæggelse af den jyske natur.

Mange af hans digte, herunder ‘Jens Vejmand’ og ‘Spurven sidder stum bag kvist’, lever i dag videre som elskede klassikere i Højskolesangbogen. Privat dannede han i sit andet ægteskab par med billedskæreren Nanna Krog. Sammen opbyggede de kunstnerhjemmet Jenle på Salling, der blev centrum for store, folkelige Jenlefester, og hvor parret i dag ligger begravet. Forfatterens store betydning og kamp for heden anerkendes i dag blandt andet med en mindesten i Kongenshus Mindepark på Alheden.

Varenummer: snaps006 - Kategori:

Detaljer om produktet

NavnFrederiks Snaps Vandreren - Hyldesnaps 50cl
Varenummersnaps006
Vejledende udsalgspris inkl. moms229,00 kr.
Alkoholprocent37.00 %
Volume0.50 liter
OprindelseslandDanmark