Til forsiden
PRODUKTER
x=udgået
 
Skotsk Whisky
Irsk Whiskey
Walisisk Whisky
Japansk Whisky
Bourbon Whiskey
Rye Whiskey
Canadisk Whisky
Fransk Whisky
Australsk Whisky
Indisk Whisky

Rom

DANTAZ

MAC Y's Specially Selected Celebration Range

Cognac
Armagnac

Likør
Ingefærvin
Dessertvin
Champagne
Portvin
Asti

Gin
Vodka
Pisco
Tequila
Cachaca
Calvados
Grappa
Æble Brandy
Irish Poteen
Cocktail Bitter
Absinth & Pastis

Akvavit & Brændevin
Anden Spiritus

Bøger
Tilbehør
Gaveartikler
Whisky Amok med Douglas Laing
 
Her i jubilæumsåret for Douglas Laing, som jo fejrer deres 60 års fødselsdag, bliver der virkelig hældt nogle spændende flasker på gaden.

Vi synes jo ellers vi havde udvalgt de whiskies der skulle præge den danske vinter, men sådan skulle det ikke gå.

Et helt nyt koncept - Double Barrel - så først dagens lys. Og det var et underligt koncept, hvor man blander 1 fad røget whisky fra Islay med 1 fad kendt whisky fra Speyside eller Orkney.

Underligt, underligt! Men i bedste Douglas Laing stil tør man godt skrive på etiketten hvilke destillerier der indgår i blandingen. Nogen man også gør i serien Clan Denny.

Clan Denny Vatted Malt Islay 5 år 46% 75cl

Clan Denny Vatted Malt Speyside 5 år 46% 75cl

Søren Nørgaard, MAC Y: "Første gang synes jeg det så mærkeligt ud med en blanding af Macallan og Laphroaig. Jeg vidste næsten ikke hvilken whisky det var mest synd for. Og så et blandingsforhold 1:1. Normalt indgår de røgede whiskyer jo med en beskende procentdel og ikke tæt på de 50%. Men det virker rigtig godt - og selvom vi kan byde på 2 x 10 års Blended Malt, som det nu hedder, så er jeg mest til den 8 årige Laphroaig/Macallan. Det er fremragende og nyskabende!"

Double Barrel serien består lige nu af:

Double Barrel Macallan/Laphroaig Blended Malt 8 år 46% 70cl

Double Barrel Ardbeg/Glenrothes Blended Malt 10 år 46% 70cl

Double Barrel Highland Park/Bowmore Blended Malt 10 år 46% 70cl

Og som om Double Barrel serien ikke var nok - så blev der lige komponeret en Blended Malt med temaet Islay - kaldet Big Peat.

Vi har lidt Douglas Laing mistænkt for at der faktisk findes en person som hedder Store Peter på Islay, og det er ham der er afbilledet på flasken. Umiddelbart ligner han en fyr der drikker en del røget whisky :)

Men Big Peat har i alt fald vist sig yderst populær.

Big Peat Islay Blended Malt 46% 70cl

Lidt vildt at der er anvendt Port Ellen i denne Big Peat, sammen med Ardbeg, Caol Ila og Bowmore.

Og så er det jo jubilæumsår - og Fred og Stewarts egne fade har fundet vej til Jubilæums serien. Vi har fået få flasker af følgende aftapninger:

Dalmore 1976 single malt Rum Fin. ANNIVERSARY 32 år 55,4% 70cl 1 af 195 fl.

Glen Grant 1979 single malt Sherry ANNIVERSARY 30 år 52,5% 70cl 1 af 282 fl.

Macallan 1989 single malt Sherry Fin. ANNIVERSARY 20 år 54,3% 70cl 1 af 199

Port Ellen 1979 single malt ANNIVERSARY 30 år 55,6% 70cl

Speyside Finest 1969 single malt Sherry 40 år 55,1% 70cl ANNIVERSARY

Macallan 1989 single malt Sherry Fin. ANNIVERSARY 20 år 54,3% 70cl 1 af 199

Unikke aftapninger som ikke kommer tilbage.

Der blev også lige muilghed for at supplere vores beholdninger af:

Provenance
Caol Ila 1997 single malt 11 år Provenance 46% 70cl fad# 5209-10

Old Malt Cask
Bowmore 1987 single malt 21 år Old Malt Cask 50% 70cl cask# 4656

Laphroaig 1996 single malt 12 år Old Malt Cask 50% 70cl fad#4940

Macallan 1985 single malt 24 år Old Malt Cask 50% 70cl fad#5141

Port Ellen 1982 single malt 26 år Old Malt Cask 50% 70cl fad #5398

Old & Rare Platinum
Banff 1971 single malt Sherry 38 år Old & Rare Platinum 53,4% 70cl 1 af 324 fl.

Port Ellen 1979 single malt 30 år Old & Rare Platinum 52,1% 70cl 1 af 190 fl.

Glencadam 1977 single malt Sherry 32 år Old & Rare Platinum 54,9% 70cl 1 af 296

Som altid har vores smagepanel været yderst kritisk, og skåret til benet, så kun det allerbedste er kommet igennem nåleøjet. Jubilæums aftapningerne er helt unikke og særegne på hver sin måde. Ingen tvivl om at Fred og Stewart virkelig har lagt hovedet i blød for at finde noget unikt.

Ellers er den 24 årige Macallan i Old Malt Cask noget der sjældent ses efterhånden, virkelig Macallan af høj klasse. Port Ellen, Bowmore og Cail Ila ved vi jo alle hvad står for i såvel Provenance som i Old Malt Cask.

Platinum er utrolig spændende. Glencadam er en velkommen fornyelse, mens Banff og Port Ellen fastholder hvad der førhen er blevet præsteret fra de destillerier.

Alt i alt blev det til 18 nye aftapninger fra Douglas Laing her til vinteren 2009 - og det var noget mere end vi havde forventet. Så Whisky Amok fra Douglas Laing.





NYHEDER
 
NyhedsBrevDirekte
 
ARTIKLER
 
SMAGNINGER
 
SMAGNINGER Sådan!
 
FORHANDLERE
 
BESTSELLERE
 
OM MAC Y A/S
 
LINKS
 
INFORMATION IN ENGLISH
 
Gå ikke glip af

Besøg Ron Millonarios hjemmeside ...

Gå til Jims hjemmeside og bestil bogen ...